Referencie Ekonomické stavby

Referencie Ekonomické stavby

Skúsenosti Ekonomické stavby

Ekonomické stavby referencie

Skrátka patrím sem...

Sme v malebnom údolí v malej obci neďaleko Kostelca nad Orlicí. Dvere mi otvára mladá žena v náručí s dieťaťom. Príjemné posedenie v záhradnom altánku umocňuje vôňa skalničiek z upravenej skalky. Pani Soňa mi ponúka kávu a potom sa púšťame do rozhovoru.

Prečo ste sa rozhodla stavať rodinný dom?
Odmalička som žila v neďalekej obci v rodinnom domčeku so svojimi rodičmi. Je to môj rodný kraj, tu sa mi páči, skrátka sem patrím. Postaviť si rodinný dom bolo pre mňa a celú našu rodinu akýmsi prirodzeným riešením. Neviem si život v mestskom byte predstaviť.

Vaša rodina Vám teda bola oporou. Prečo ste sa nepustili do stavby svojpomocou?
Práve preto, že celá moja rodina už jednu takú stavbu absolvovala. Dom, v ktorom som vyrastala, stavali moji rodičia svojpomocne, takže som presne vedela, čo to obsahuje. Preto voľba odbornej firmy bola rovnako prirodzená, ako aj voľba stavby rodinného domu. Navyše nikto z nás nerozumie „stavbárčine“ do takej miery, aby sme zvládli takú stavbu bez pomoci odborníkov.

A prečo práve Ekonomické stavby?
Vyberali sme si z niekoľkých miestnych firiem, ale nakoniec som sa dočítala v diskusii o Ekonomických stavbách. Množstvo služieb, ktoré ponúkali bolo spočiatku ťažko uveriteľné. Až po čase som pochopila, aká obrovská pomoc sa za tým balíkom služieb skrýva. Veď len pri vybavovaní všetkých formalít pre stavebné povolenie by som podchvíľou nevedela čo si počať... a referencie ekonomických stavieb ma presvedčili, že táto služba je samozrejmosťou. A to nie je zďaleka jediná pomoc.

Takže ste využili aj ďalšie služby ES?
Samozrejme. Hneď pri prvom kontakte som bola milo prekvapená ústretovosťou a ochotou ľudí vo firme. Ihneď sa nám začal venovať manažér s projektantom, ktorí prišli na náš pozemok a spoločne sme upravovali naše predstavy do konkrétnej podoby. Projektant náš dom veľmi citlivo osadil do svahovitého pozemku a prakticky ihneď začali prípravné práce na projekte. Zdĺhavé a nekonečné behanie po úradoch za mňa vybavili tiež pracovníci ES a už v čase čakania na stavebné povolenie sa mi venovala ďalšia  skupina ľudí, ktorí pre mňa pripravovali spôsob financovania a hypotekárny úver. Až s odstupom si uvedomujem, koľko času by som v súvislosti s týmto vybavovaním musela stráviť na úradoch a v bankách. A ja som namiesto toho v pokoji chodila do zamestnania a zarábala som peniaze.

Podľa čoho ste volili typ projektu domu, prečo práve prízemný bungalov?
Ako som už spomenula, celé detstvo som prežila v domčeku u rodičov, ktorý bol vďaka blízkosti rieky na veľmi vysokej podmurovke. Takže do domu viedlo veľké schodisko a moja izba bola umiestnená v podkroví, takže ďalšie schody. A tak som si povedala, že keď nový dom, tak jedine bez bariér, pretože v mladosti som sa po schodoch nabehala dosť. Pozemok je veľký a ostatné sme s dôverou nechali na projektantovi. Ten vyhovel každému nášmu želaniu a projekt upravoval tak dlho, až bol podľa našich predstáv. Výsledkom je vysnený dom, perfektne vyhovujúci našim požiadavkám.

A čo samotná realizácia? Nemali ste obavu, že Vám ES budú cenu upravovať v priebehu stavby?
Narážate na bežné praktiky stavebných firiem? Máte pravdu, obavy zo začiatku boli. Ale len dovtedy, kým som nevidela rozpočet na stavbu a kým som si neprečítala znenie zmluvy o dielo. Skúsenosti z Ekonomickými stavbami ma presvedčili, že ponúkajú jeinečnú možnosť, že si klient môže niektoré remeselnícke práce dodať sám, ak tým môže ušetriť. Využili sme aj túto ponúkanú možnosť. Tým sa k našej spokojnosti cena domu znížila. Až takto upravenú cenu sme v zmluve podpísali a ES túto cenu garantovali počas celých šiestich mesiacov. Tým sa naše obavy úplne rozplynuli a mohli sme sa pustiť do diela.

Takže Vám ES umožnili aj spoluprácu pri tvorbe detailného rozpočtu?
Samozrejme. Je to zvláštne, že s vami stavebná firma preberá a konzultuje každú položku, že si môžete zameniť jednotlivé materiály tu za lacnejšie a tu zasa naopak vybrať povedzme drahšie obklady. Ale u ES to tak skrátka je.

Vráťme sa teda k tej realizácii ...
Viete si predstaviť, ako sme s napätím čakali na deň, kedy sme dostali stavebné povolenie a mohli sme sa  pustiť do stavby. ES nám pridelili ďalšieho manažéra, ktorý dozeral na celý priebeh stavby a pomáhal nám odbornými radami. Robotníci sa s menšími problémami vysporiadali so zložitým zakladaním a s úpravou terénu vo svahu a potom to už všetko išlo jedna radosť. Prostredníctvom dobrej organizačnej práce manažéra stavby sa do realizácie plynulo začlenili aj naši remeselníci a výsledok vidíte sám.

Počkajte, až takto jednoducho?
Ono je to vlastne jednoduché vtedy, keď každý robí to, čo vie. Ja napríklad viem dobre variť, ES vedia dobre stavať domy.

Takže stavba domu je “prechádzka ružovým sadom”?
Pochopiteľne, pri stavbe sa vyskytol tu a tam problém, či nejaká nezrovnalosť, ale od toho tam bol vždy manažér, ktorý všetko vyriešil. Navyše ES priamo požadujú dozor od klienta, či už odborníka alebo laika, ktorý stráži a kontroluje kvalitu. A tak otec, ktorý už jeden dom postavil viedol diskusie z manažérom Ekonomických stavieb a považuje sa tak za polovičného stavbára, bol na stavbe veľmi často. Ale skôr preto, aby sa ešte niečomu priučil.

Ďakujeme za referencie Ekonomické stavby.

Katalóg rodinných domov zadarmo

Newsletter - odber novniek