Referencie Ekonomické stavby

Referencie Ekonomické stavby

Diskusia Ekonomické stavby

Ekonomické stavby referencie

Život v rodinnom dome sa nám zdá byť plnohodnotnejší

Manželia Kusendovci z Piešťan, pardon z Krakovian patria medzi šťastlivcov, ktorým sa splnila túžba mať vlastný rodinný dom. Bývali v bytovom dome v Piešťanoch, teraz sú však už miestom ich nového domova Krakovany. Martinovi a Lucii sa pred pol rokom splnil sen o vlastnom domčeku. Takto maznavo volajú svoje nové bývanie, ktoré si vybudovali spoločnými silami s firmou na základe skúsenosti Ekonomické stavby...

Kedy vás prvý raz napadlo dať zbohom bývaniu v panelovom dome?
Ku zmene nášho pôvodného bývania sme nemali žiadny zvláštny dôvod. Byt 4 + 1 bol síce v panelovom dome, ale pre tri osoby ponúkal miesta dosť. Na vlastný dom sme kvôli nedostatku financií skrátka nikdy nepomýšľali. Prvý raz až vtedy, keď sme narazili v časopise jednej stavebnej sporiteľne na reklamu Ekonomických stavieb, následne sme sledovali diskusie Ekonomických stavieb.

Človek “panelákového typu” zrejme o iné možnosti, než akou je stavba domu na kľúč, neuvažuje. Alebo to bolo vo vašom prípade inak?
Priznávam, že prvý nápad znel nechať si postaviť len hrubú stavbu s tým, že potom už domček s pomocou rodiny “nejako” dokončíme. Museli sme ale priznať, že nám chýbajú skúsenosti so stavaním čohokoľvek, rovnako ako aj kontakty na remeselníkov. Priklonili sme sa preto ku kompletnej výstavbe na kľúč.

Porovnávali ste referencie Ekonomických stavieb s inými firmami? Čo vás utvrdilo v správnosti vášho výberu?
Vďaka informáciám, ktoré sme si o skúsenostiach Ekonomických stavieb vyhľadali prevažne na internete, sme vlastne inú firmu ani nehľadali a priamo sme si dohodli informatívnu schôdzku. Oslovil nás hlavne široký záber ponúkaných služieb a fakt, že stavebná spoločnosť za nás vybehá a vybaví všetky tie povolenia a pečiatky, čo by sme my z časových dôvodov možno ani neboli schopní vybaviť.

Čo sa vám spätne vybaví z vášho prvého stretnutia so zástupcami Ekonomických stavieb?
Dali sme všetci zhodne na prvý dojem a ten bol veľmi príjemný. Priebeh stretnutia so zástupcom firmy, ktorý sa nám venoval, všetko povysvetľoval a nijako na nás nenaliehal, nás presvedčil, že sme si vybrali dobre. Pre ES sme sa tak rozhodli vlastne hneď na tej prvej schôdzke, počas ktorej sme si dohodli aj návštevu rozostavaného domu, ktorý sme si zhodou okolností aj vybrali.

Na popisované prvé rokovanie ste už prišli s konkrétnou predstavou, ako by mal váš dom vyzerať?
Tak predovšetkým sme si šli overiť, či je pre nás vôbec reálne nejaký dom postaviť. Predstavu o dome, v ktorom by sme chceli bývať, sme ale mali. Chceli sme dom klasický murovaný, so sedlovou strechou, s priestrannejšou obývacou izbou spojenou s kuchyňou, s krbom a chýbať by nemala garáž. Po porade s manažérom projektu sme nakoniec vybrali Ekonomik N14. Pán projektant vyšiel v ústrety našim požiadavkám na dispozičné úpravy. Tým projekt úplne priblížil našim potrebám.

Vzhľadom k tomu, že ste už vopred zisťovali mnohé informácie a referencie o Ekonomických stavbách, vedeli ste pravdepodobne aj to, že súčasťou ponuky je vybavenie stavebného povolenia zdarma.
Áno, to nás veľmi potešilo, radi sme túto službu využili. Rovnako tak sme ponechali na ES všetko ostatné.

Pôvodným obmedzením, prečo ste nikdy neuvažovali o vlastnom dome, boli chýbajúce financie. Pre aký spôsob úhrady ste sa na koniec rozhodli? Využili ste nejaký finančný program ES?
Prevažná časť peňazí z predaja bytu sa použila na zakúpenie stavebného pozemku, zároveň sme vedeli, že v priebehu stavby a po jej ukončení budeme potrebovať hotovosť. Preto sme sa rozhodli využiť jednu z možností zo širokej ponuky financovania ES - program Mladá rodina. Ten spočíva v zaplatení počiatočného vkladu vo výške 5 643 EUR, zvyšok je potom možné hradiť hypotékou v prijateľných mesačných splátkach.

Financovanie domu bolo teda zabezpečené. Podľa akých kritérií ste vyberali stavebné materiály na svoj dom?
Pretože so stavbou domu sme nemali žiadne skúsenosti a neorientovali sme sa ani ohľadom druhov stavebných materiálov, nechali sme si od manažéra projektu odporučiť, aký materiál zvoliť na obvodové murivo, strešnú krytinu.

Ako dlho trvala samotná stavba? Sledovali ste ju aj mimo plánovaných odovzdávaní jednotlivých etáp?
Keď sa už stavba spustila, bol dom postavený v priebehu siedmych mesiacov. Prvý výkop sa datuje do polovice októbra a do Vianoc bola hotová už aj strecha. Počasie nám prialo, takže bolo možné stavať aj v zimnom období. Na stavbu sme zvlášť často nechodili, išli sme tam tak raz za mesiac. Väčšinou len v prípade, keď sme boli vyzvaní na nejakú kontrolu alebo za účelom odovzdávania ukončenej etapy.

Ako hodnotíte život na novej adrese? Ako sa zmenil v porovnaní s bývaním v panelovom dome?
V domčeku nám je veľmi dobre a nikto z nás by už nemenil. Keby sme sa zoznámili s firmou ES skôr, určite by sme aj o pár rokov skôr stavali. Život v rodinnom dome je pre našu rodinu plnohodnotnejší. Aj keď je dom nový, hotovo ešte nemáme. Práve riešime usporiadanie záhrady, oplotenie a pergolu nad terasou. Tiež vo vnútri je množstvo práce, ale užívame si to.

Ďakujeme za skúsenosti s firmou Ekonomické stavby

Katalóg rodinných domov zadarmo

Newsletter - odber novniek